بررسی علت اشک چشم در گربه‌های پرشین
۲۰ شهریور ۱۳۹۸
عدم تمایل سگ نر به جفت‌گیری
۲۰ شهریور ۱۳۹۸

عدم تمایل سگ ماده به جفتگیری چیست ؟

در این مطلب قصد داریم به عدم تمایل سگ ماده به جفتگیری بپردازیم،اصلی ترین علت بی رغبتی سگ ماده برای جفت گیری قرار نداشتن حیوان در مرحله‌ی جنسی مناسب است.

عدم تمایل سگ ماده به جفتگیری چیست ؟

سگ‌های ماده فقط از اواخر دوره‌ی پرواستروس تا اواسط دوره‌ی استروس یعنی ۷ تا ۱۲ روز پس شروع بروز علائم فحلی به سگ نر اجازه‌ی نزدیکی می دهند. در خارج از این زمان که بسته به شرایط می تواند کم و زیاد باشد سگ ماده به هیچ عنوان به اشتیاق سگ‌نر برای جفت گیری پاسخ مثبت نداده و در صورت اصرار حیوان نر او را با رفتار خشنی از خود دور می کند. ولی در این محدوده‌ی زمانی نیز بعضی از سگ‌های ماده تمایلی به جفت گیری ندارند.

یکی از علل شایع امتناع سگ‌های ماده از جفت گیری بی تجربگی سگ‌نر در انجام صحیح جفتگیری است. سگ‌نر که غالبا جوان نیز هست در اثر هیجان زیاد حیوان ماده را کلافه کرده و او را عصبی می کند. اشتباه مکرر در پیدا کردن موقعیت صحیح برای پریدن روی ماده باعث خستگی سگ ماده می شود. پریدن در ناحیه‌ی صورت سگ ماده، پهلو ها، دست و پا یا عدم هدف گیری درست از جمله خطا‌هایی است که مانع جفت گیری صحیح شده و پس از مدت کوتاهی با رفتار خشونت آمیز و حاکی از نارضایتی سگ ماده روبرو خواهد شد.

در این حالت باید حیوان ماده را کاملا مقید کرد به او پوزبند زده تا سگ نر را گاز نگیرد. سپس شخص دیگری به کمک سگ نر هیجان زده رفته و او را در پیدا کردن موقعیت مناسب کمک کند.

گاهی نیز تسلط و توانایی زیاد سگ نری که تجربه‌ی زیادی در این کار دارد سگ ماده را که تجربه‌ی اول خود را سپری می کند به وحشت انداخته و باعث فرار او خواهد شد.

سگ‌های نری که بارها جفتگیری انجام داده باشند دیگر به مقدمات کار و آماده کردن ذهنی سگ ماده توجهی نشان نداده و با یک حرکت ناگهانی روی او می پرند. این امر برای بعضی از سگ های ماده ناخوشایند بوده و واکنشی معترضانه از خود نشان می دهند.

همنشینی زیاد سگ ماده با انسان ها و معاشرت نداشتن با سگ های دیگر ممکن است باعث بی رغبتی حیوان ماده برای جفت گیری شود.

بزرگ بودن و سنگینی سگ نر هم نیز موجب عدم تمایل ماده به جفتگیری میشود.

2 دیدگاه

 1. رضا گفت:

  سلام و خسته نباشید ، من یک پامر ۴ساله نر دارم و یک پامر یکساله ماده ،الان حدودا ۱۰ روز از پریودیش میگذره ، اما اجازه جفتگیری به نرم رو نمیده ، دلیلش چیه ، احتمال داره که زمانش برسه یا رسیده باشه ولی اجازه جفتگیری به نر نده ؟ و اینکه سگ نرم خیلی تلاش میکنه ولی ماده اجازه نمیده و گازش میگیره .

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیز، دوره فحلی دوره ای است که حیوان آماده جفت گیری می شود. در این دوره دو فاز وجود داره؛ فاز اول پرواستروس هست که ترشحات خون آبه ای وجود داره و حیوان ماده هنوز آماده جفت گیری نمی باشد و اجازه آنرا نمی دهد. فاز دوم، فاز فحلی اصلی یا استروس است که ترشحات کم شده و حالا ماده اجازه جفت گیری می دهد.

   برای تعیین این دو فاز بایستی به کلینیک دامپزشکی مراجعه کرده و درخواست اسمیر واژینال بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *