نکاتی در مورد انتخاب ظرف خاک گربه
نکاتی در مورد انتخاب ظرف خاک گربه
۱۳ مرداد ۱۳۹۸
تشویقی و تشویقی‌های خمیری سگ‌ها
تشویقی و تشویقی‌های خمیری سگ‌ها
۱۳ مرداد ۱۳۹۸

چگونه با مرگ حیوان خانگی خود کنار بیاییم ؟

حیوانات خانگی و سلامت روان

سوگ حیوان خانگی

چرا مرگ حیوان خانگی تجربه ای دردناک است؟

چگونه با مرگ حیوان خانگی خود کنار بیاییم ؟

اکثر کسانی که حیوان خانگی نگهداری می کنند، نسبت به آن احساس عمیق صمیمیت مثل عضوی از خانواده دارند.متاسفانه حیوانات خانگی، طول عمر کمتری نسبت به انسان دارند.

بعد از مرگ حیوان، احساس اندوه ناشی از این واقعه، حتی می تواند در شدیدترین موارد، درست مثل سوگ از دست دادن عضوی از خانواده باشد و اگر این بحران، درست مدیریت نشود، می تواند فرد را دچار افسردگی و بی انگیزگی مزمن نسبت به زندگی کند.

فرایند سوگواری حیوان، ممکن است در ابتدا، با انکار صاحب حیوان همراه باشد و این انکار، به صورت محافظ عمل می کند تا شخص بتواند فقدان را درک کند.

بعضی افراد دچار عصبانیت، اندوه، گوشه گیری می شوند و پذیرش زمانی صورت می گیرد که آنها بتوانند واقعیت را درک کنند و با اندوهی که رو به کاهش گذاشته است بتوانند به خاطراتی که با حیوان از دست رفته داشته اند، به راحتی فکر کنند.

راهکار درمانی چیست ؟چگونه با مرگ حیوان خانگی خود کنار بیاییم ؟

یک اشتباه رایج، جایگزینی سریع یک حیوان خانگی دیگر می باشد. بهتر است این کار را تا موقعی که مطمئن شوید، کاملا از نظر روحی و روانی آماده یک تجربه دیگر هستید و هیچ گونه مقایسه ای با حیوان قبلی به وجود نخواهد آمد، به تعویق بیندازید. این زمان در افراد مختلف متفاوت است.

با اینکه سوگواری یک تجربه شخصی است ولی لازم نیست شما به تنهایی با آن روبرو شوید.

خدمات حمایتی زیادی وجود دارد از جمله مراجعه به روان پزشک و روان درمانگر تا با صحبت کردن و تخلیه هیجانی خود در مورد واقعه دردناکی که برایتان اتفاق افتاده و ارائه راهکار مناسب درمانی و حمایتی از جانب روانپزشک و روان درمانگر، به شما در عبور از این مرحله سخت، کمک شود.

برگرفته از:

دکتر زینب صائمی روان پزشک و روان درمانگر
دکتر مهدی عامری دام پزشک
گروه روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *